K.M.N
 

اکثر متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که هر چند میزان تشعشعات این ایستگاه ها اندک هم باشد، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دایم در مقابل این تشعشعات می تواند تاثیرات بسیار منفی را بر بدن افراد بگذارد.

محمدرضا اکبری متخصص مغز و اعصاب در این ارتباط می گوید: «میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن های bts با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می شود.»
وی در ادامه می افزاید: «تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته است. در همین ارتباط تحقیقاتی در جامعه آمریکا روی تاثیرات این امواج الکترومغناطیسی بر مغز انسان صورت گرفته که نشان می دهد میزان تاثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فرکانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می شود.»

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان می کند: «هر چقدر به امواجی که از آنتن های bts تلفن همراه ساطع می شود مثل آنتن هایی که در پشت بام یا حیاط منزل قرار می گیرد نزدیک تر باشیم خطرناک تر خواهد بود.»
وی تصریح می کند: «قوی ترین امواج زمانی به بدن می رسد که فرد زیر این آنتن ها قرار داشته باشد. اما هر چه از فاصله 5 کیلومتری آنتن ها دورتر شویم امواج قدرت خود را از دست خواهند داد.»

دکتر محققی رییس مرکز تحقیقات سرطان نیز در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها می گوید: «اصولا آنتن های تلفن همراه دکل های مخابراتی و همچنین امواج ناشی از دکل های برق فشار قوی هر یک به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی را روی افراد دارند.»
وی درخصوص اثرگذاری تشعشعات ناشی از سیستم bts آنتن های تلفن همراه می گوید: «تمام این تشعشعات اگر در فاصله نزدیک بدن قرار گیرند، قلب یا سیستم اعصاب مرکزی یا گوش و چشم را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث ایجاد اختلالاتی در این اعضا یا بروز بیماری هایی می شوند.»

علی گورانی کارشناس و مسوول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در این زمینه می گوید:" اکثر آنتن های تلفن همراه BTS که از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور نصب شده اند، مجوز ایمنی وزارت بهداشت را ندارند."

مهندس حسن اصيليان، معاون محيط زيست انساني سازمان محيط زيست کشور در گفت‌وگو با روزنامه «خراسان» هشدار مي‌دهد: «براساس گزارش‌هاي به دست آمده و تحقيقات انجام شده، فراواني امواج الکترومغناطيس که به طور عمده به دنبال نصب دکل‌هاي BTS در مناطق مسکوني منتشر مي‌شود، باعث بروز مشکلات خوني و مغزي براي ساکناني که در ميدان مغناطيسي تاثيرگذار اين امواج زندگي مي‌کنند، شده است و با توجه به اثرات زيان بار اين امواج، لازم است راهکارهاي اساسي براي کاهش اثرات اين امواج در کشور به کار گرفته شود.

خطر انتشار امواج الکترومغناطیس توسط دکل های BTS محدود به شهروندان تهران و شهرهای بزرگ کشور نمی شود. این امواج با تاثیر روی سیستم جهت یابی پرندگان، حیات آنها را در معرض خطر قرار داده و سبب ساز کوچ دسته جمعی آنها می شوند.

حسین دماوندی نژاد سرپرست دفتر طیور و زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با سایت الف می گوید:" حدود 50 درصد از پرندگان وحشی به شکل بی سابقه تهران را ترک کرده اند که علت این امر گسترش امواج تلفن همراه است."

تاثیر تشعشعات حاصل از تلفن همراه برای کودکان ، تا سن 8 سالگی ، دو برابر بیشتر از بزرگسلان است

دكترعلي اكبر موسوي موحدي، استاد و پژوهشگر برجسته مركز تحقيقات بيوشيمي - بيوفيزيك دانشگاه تهران(IBB) در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با بيان اين‌كه پرتو‌هاي الكترومغناطيسي داراي استفاده‌هاي مثبت و منفي هستند، گفت: امواج وميدان‌هاي الكترومغناطيسي كه در گستره وسيعي از انرژي و فركانس‌ها با خواص متفاوت ساطع مي‌شوند، نقش مثبت و منفي در زندگي جانداران و گياهان ايفا مي‌كنند. اين اشعه هم در طبيعت و هم در صنعت موجود است، با اين تفاوت كه وجود اشعه الكترومغناطيسي درطبيعت بهينه بوده ولي بايد در صنعت به صورت بهينه استفاده شود.
معاون پژوهشي سابق دانشگاه تهران از تلفن‌هاي همراه به عنوان يكي از پرمصرف‌ترين تجهيزات دارايامواج الكترومغناطيس ياد كرد و گفت: نقش منفي ميدان‌هاي الكترومغناطيسي و اثرات سوءآن بر سيستم‌هاي زيستي به دليل عدم دستورالعمل معين، آموزش صحيح بهره‌برداري واستفاده بهينه از سيستم‌هاي ارتباطي و مخابراتي به ويژه عدم آشنايي كاربران ازتداخل و تزاحم‌هاي استفاده همزمان تلفن همراه با وسايل ديگر مانند رايانه، ميكروفر،تلويزيون، استفاده از داروهاي خاص يا داشتن بيماري و ... است.

ميدان الكترومغناطيسي تلفن همراه، نقش تخريبي در ارگانيسم‌ها، بافت‌ها، سلول‌ها،پروتيين‌ها و آنزيم‌ها دارد


تشعشع روی مغز انسان ، 20 برابر بیشتر نسبت به سایر اعضا بدن انسان تاثیر می گذاردمتاسفانه در ایران دستگاه های مورد نیاز برای آزمایش سطح تشعشع تلفن های همراه وجود ندارد. یعنی گوشی های وارداتی از لحاظ سطح تشعشع مورد بررسی قرار نمی گیرد

اثیرات بیولوژیک تشعشعات گوشی تلفن همراه روی بدن انسان، رابطه مستقیمی با توان این تشعشعات دارد. عوامل مختلف، قدرت تشعشع گوشی تلفن های همراه را تعیین می کند که عبارتند از:

1 - مسافت آنتن مرکزی فرستنده

2 – فرکانس رادیویی

3 – موانع فیزیکی :

دكتر موسوي موحدي با بيان اين كه بدترين شكل تداخل در استفاده همزمان ازتلفن
همراه و مايكروفر است، تصريح كرد: از سوي ديگر شرايط استفاده از تلفن همراه دراثرات آن تعيين كننده است به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مكان‌هاي مسقف وشهرهاي آلوده همانند تهران دوز خاصي را طلب مي‌كند كه اميدواريم با شروع تحقيقاتبتوان دوز استفاده از موبايل براي هر فرد مانند زن، مرد، كودك و غيره مشخصكرد.
بدترين شكل مكالمه، قرار دادن تلفن هنگام كنار گوش است
قرار دادن تلفن همراه در كمر، آسيب‌هاي جدي به دستگاه تناسلي انسان وارد مي‌كند
دكتر موسوي موحدي با بيان اين‌كه تلفن همراه در مواقع عدم استفاده بايدبيش از يك متر با كاربر فاصله داشه باشد، تصريح كرد: صحبت با تلفن همراه بايد درفضايي باز و حداكثر به مدت يك دقيقه باشد. بهترين حالت در هنگام پياده روي همگذاشتن تلفن همراه داخل كيف و البته بهترين حالت ممكن خاموش كردناست!
استاد مركزتحقيقات بيوشيمي ــ بيوفيزيك دانشگاه تهران در پايان با تاكيد بر اين كه در صنعت بايد با سرمايه‌گذاري مناسب در زمينه اثرات ميدان‌هاي مغناطيسي روي انسان و محيطزيست تحقيق شود، ابراز اميدواري كرد كه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات هم بخشي ازبودجه خود را صرف تحقيقات در زمينه اثرات تلفن همراه بر سلامتي شهروندان كرده و دوزموبايل را براي هر فرد و يا بيمار تعيين كند.

1- آزمایش بر روی تخم مرغ

مدتی قبل، یکی از خبرگزاریهای بین اللملی گزارشی از آزمایش یک تخم‌مرغ در کنار یک موبایل را منتشر کرده بود که آن تخم مرغ بعد از گذشت زمانی سفت شده بود.
در عکس‌هایی که با استفاده از دوربین‌های حساس حرارتی گرفته شده است، دیده می شود که یک تخم مرغ را در مقابل یک موبایل روشن در حال صحبت کردن گذاشتند و پس از گذشت یک ساعت، تقریباً نیمی از آن سفت شده بود، زیرا عملکرد امواج مایکرویو موبایل مانند امواج مایكروویو‌های خانگی است که هم اکنون در آشپزخانه‌ها وجود دارد.
با مشاهده این آزمایش به خوبی می توان به عمق این فاجعه و مضرات امواج موبایل برای سلامتی انسان پی برد. ببینید که این امواج با تخم مرغ چه کرد، همین کار را با سلول‌های مغز ما می‌کند.

2- آزمایش بر روی خرگوش

در سوئد روی یک خرگوش آزمایش جالبی انجام دادند. یک خرگوش را کنار یک موبایل گذاشتند که آن موبایل همواره روشن بود. در این مدت هم تغذیه کاملی به آن می‌دادند.
پس از 2 ماه خون و سلول‌های خرگوش را برای آزمایش به آزمایشگاه بردند و نتیجه جالب توجهی را اعلام کردند؛ آن خرگوش با ادامه این وضعیت بیشتر از یک سال زنده نمی‌ماند.
حال باید ببینیم اگر روی یک انسان چنین آزمایشی انجام دهند نتیجه چه می‌شود! اگرچه فکر نکنم کسی داوطلب این آزمایش پیدا شود.
نمونه نسبی آزمایش شده این کار برای انسان را می‌توانید در افرادی ببینید که شغلشان مرتبط با رادارهای نظامی است. آن‌ها طول عمر بسیار کمی دارند و یا بسیاری از آن‌ها در زمان سالخوردگی به بیماری هایی مبتلا می‌شوند كه در افراد عادی كمتر دیده می‌شود.

  نوشته شده در  شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 22:10  توسط اهل کن  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM